تبلیغات
.  پایگاه شهید طیاری جیرفت - امام باقر (علیه السلام) پایه گذار انقلاب فرهنگی شیعی

 پایگاه شهید طیاری جیرفت
 
پایگاه بسیج خواهران شهید طیاری دانشگاه پیام نور شهرستان جیرفت
. .

به گزارش «شیعه نیوز»، امام محمد باقر (علیه السلام) منتهی مکارم اخلاقی و بارزترین رجال عصرش بود به نحوی که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) چند دهه قبل از ولادتش در حدیثی که از جابر بن عبدالله انصاری نقل شده است می فرماید: او علم را خواهد شکافت

وی پیشگام حرکت علمی و فرهنگی بود که باعث رشد تفکر اسلامی شد و بعدها نتیجه آن دیده شد.امام باقر (علیه السلام) در حدود 4 سال با جدش امام حسین (علیه السلام) زیست و شاهد فاجعه کربلا بود، سپس 38 سال در کنف تربیت پدر بزرگوارش امام سجاد (علیه السلام) بود تربیتی که نمونه عالی تربیت بشری به شمار می رفت. 

امامت امام محمد باقر(علیه السلام) از زمان حاکم ستمگر اموی ولید بن عبدالملک آغاز شد کسی که به حجاج بن یوسف دستور پاکسازی و کشتار پیروان اهل بیت (علیهم السلام) را داده بود، بعد از ولید عمربن عبدالعزیز به روی کار آمد حاکمی که در برخورد با اهل بیت (علیهم السلام) و پیروانشان منصف تر بود، وی رسم لعن امیرالمومنین (علیه السلام) بر منابر که توسط معاویه ملعون پایه گذاری شده بود را ممنوع کرد. 

اما مدت حکومت "یزید بن عبدالملک" طولانی نشد و حاکم دیگری به نام یزیدبن عبدالملک بر منصب نشست کسی که زندگی اش در لهو و لعب می گذشت، امام باقر (علیه السلام) از اوضاع آشفته جامعه استفاده کرد و سیاستی آموزشی-تربیتی جهت مبارزه با افکار و فرقه های منحرف به کار گرفت.

پس در مقابل احادیث جعلی ایستاد و به تبعیت از پدرش به تاسیس مدارس علمی و فکری در نقاط مختلف عالم اسلام پرداخت تا جائیکه گفته می شود: از هیچ امامی به اندازه امام باقر (علیه السلام) در علم دین و سنت و فنون مختلف دیگر، اثر باقی نمانده است.کتاب های فقه، حدیث، تفسیر، اخلاق و... از آرا و نظرات این امام همام مشحون است.

پس از اینکه حاکم خونریز اموی هشام بن عبدالملک بر تخت سلطنت نشست فشارها و سرکوب پیروان اهل بیت (علیهم السلام) باری دیگر آغاز شد وبسیاری در این راه به شهادت رسیدند از جمله می توان به شهادت فرزند دیگر امام سجاد (علیه السلام) زید ین علی (علیه السلام) اشاره کردکه پس از شهادت پیکر مطهر او و یارانش اتش زده شد. 

علاوه بر این یاران امام باقر (علیه السلام) در کشور و شهر و روستا و... تحت تعقیب بودند اما این تدابیر مانع از رشد بیداری اسلامی و دینی نزد مردم نشد، امری که خلفای ستمگر اموی از آن وحشت داشتند به همین دلیل هشام بن عبدالملک دستور مسموم و به شهادت رساندن امام محمد باقر(علیه السلام) را صادر کرد و ایشان در تاریخ 7 ذی الحجه سال 114 هجری قمری و پس از 19 سال امامت مسلمین به شهادت رسید و در کنار پدر بزرگوارش امام سجاد (علیه السلام) در حرم بقیع به خاک سپرده شد.

طبقه بندی: علمی و فناوری،  اخبار مهم، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 26 مهر 1392 توسط بسیجی
طراح قالب : { }